Dzielnice Rudy Śląskiej

Dzielnice Rudy Śląskiej

czwartek, 16 grudnia 2010

Niemieckie ślady

    Ruda Śląska istniała już w 1243 r. O jej lokacji na prawie niemieckim wspomina tzw. rejestr Ujazdu, sporządzony w latach 1295-1305. Na podstawie tego dokumentu można stwierdzić, że obszar miasta obejmował wówczas 50 włók czyli 1220 ha   


    Na Wzgórzu Hugona leży  wiekowa kopalnia węgla kamiennego Polska-Wirek, kiedyś Nowy Wirek, a cofając się daleko w przeszłość: Hugo, Zwang i Hugo-Zwang. - Dziś to teren mocno zdewastowany, ale w zaroślach kryją się ciekawe obiekty - resztki przedwojennego lotniska, betonowe pozostałości po niemieckich stanowiskach obrony przeciwlotniczej, ślady okopów, które na rozkaz Rosjan, spodziewających się cofnięcia frontu, kopała miejscowa ludność w lutym i marcu 1945 roku. No i ciekawa roślinność, z pomnikową wierzbą kruchą na czele, przy smutnych pozostałościach ścieżki edukacyjnej. Nieopodal chaszcze kryją grotę, w której ponoć urywali swe skarby najsłynniejsi śląscy zbójnicy, Eliasz i Pistulka.
           

Niedaleko znajduję się  schron bojowy nr 75, należący we wrześniu 1939 roku do "Grupy Bojowej Kłodnica – Kochłowice". Stanowił on ważny element górnośląskiej "Linii Maginota", która jak francuska linia obronna, nie spełniła swojego celu, gdyż Niemcy obeszli bokami potężny pas umocnień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz